Koreja e Veriut: 10 çmenduritë e diktatorit Kim Jong-Un

0

Kërcënimet e vazhdueshme bërthamore kundër Shteteve të Bashkuara kanë vendosur udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, nën vëzhgimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Ai mban titullin si kreu i Lartë i Republikës Popullore Demokratike të Koresë, Sekretar i Partisë Komuniste Koreane, Presidenti i Komisionit Kombëtar të Mbrojtjes, Kryetari i Komisionit Qendror Ushtarak, Komandanti Suprem i Ushtrisë Popullore Koreane, në moshën 33 vjeçare (i lindur më 8 janar 1984 ), është akuzuar për mizoritë e paprecedentë kundër popullatës së tij midis dhunës së lirë dhe kampeve të burgut për disidentët.
Në veçanti, Huffington Post ka përpiluar një listë të 10 çmendurive të diktatorit, shumë janë të dukumentuar, disa jo.
1. Koreja e Veriut ka urdhëruar studentët meshkuj të presin flokët e tyre si Kim Jong Un.
2. Koreja e Veriut ka 28 modele prerje flokësh të miratuara nga qeveria për burrat dhe gratë.
3. Qeveria e Koresë së Veriut nuk ka një politikë zyrtare për flokët.
4. Qeveria e Koresë së Veriut ka një politikë të saktë për modën.
5. Kim Jong Un ushqeu qentë të uritur me xhaxhain e tij.
6. Kim Jong Un ekzekutoi ish të dashurën e tij, së bashku me grupin rock-ut.
7. Koreja e Veriut ekzekutoi një zyrtar të lartë me flakëhedhës.
8. Koreja e Veriut qëlloi një zyrtar me antitank
9. Koreja e Veriut ka prodhuar smartphone-in e saj të quajtur Phenian Touch.
10. Kim Jong Il ka rrëmbyer një regjizorine famshëm Shin Sang -ok për të ringjallur industrinë e filmit të Koresë së Veriut

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here