Njihuni me njerëzit që sfidojnë Putinin në zgjedhje, emrat dhe karriera

0

Zgjedhjet presidenciale të Rusisë 2018 po afrohen me shpejtësi dhe Vladimir Putin ka disa konkurrentë nominalë. Komisioni zgjedhor Rus ka regjistruar tetë kundërkandidatë.

Pse ka rëndësi: Këto zgjedhje nuk do të jenë konkurruese, por mund të jetë një trashëgimi si e një cari modern. Putini varet nga mbështetja e popullit rus dhe po përpiqet ta mbizotërojë mbi kryengritjen e ndodhur në vitin 2012.  Në mandatin e tij të tanishëm, Putin është duke u mbështetur në tymin e nacionalizmit dhe ksenofobisë për të përkrahur mbështetjen e tij popullore dhe për të hedhur pas krahëve kryengritjen relativisht të vogël në vitin 2012.

PAVEL GRUDININ

Drejtori ekzekutiv 57-vjeçar i një fabrike shtetërore, është zgjedhja e Partisë Komuniste për president. Grudinini ka qenë publikisht kritik ndaj strukturës politike dhe ekonomike të Rusisë, pa kritikuar hapur Putin. Emërimi i tij është parë si një përpjekje për të apeluar tek votuesit e rinj dhe për të lehtësuar reputacionin e ashpër të partisë.

KSENIA SOBCHAK

Sobchak, 36 vjeç, është një ish-yll televiziv, e cil është bërë e famshme pas miliona pasuesve në mediat sociale. Në një intervistë me NPR, ajo tha se e dinte se nuk kishte shanse të mira për të mundur Putin dhe i quajti zgjedhjet “një lloj fallsifikimi”.

VLADIMIR ZHIRINOVSKY

Njihuni me njeriun i cili tha se nuk do të besojë se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet amerikane, nëse SHBA nuk e ndihmon atë të fitojë këto zgjedhje, sipas RT.  71-vjeçari, Vladimir Zhirinovsky është kreu i Partisë Liberale Demokratike. Ai ka konkurruar pesë herë për president, por kurrë nuk mori më shumë se 10% të votave.

GRAVOR YAVLINSKY

Liberali 65-vjeçar po kandidon si anëtar i një prej partive më të vjetra të Rusisë, Yabloko. Ai është shprehur se qëllimin e tij është të ndreqë problemet ekonomike që janë rritur që nga aneksimi i Krimesë dhe kërkon liritë politike, megjithatë kritikët thonë se Yavlinskyt i mungon karizmi.

BORIS TITOV

Biznesmeni 57-vjeçar dhe kandidat për herë të parë, ka shërbyer si Ombudsman i Biznesit të Putinit që nga viti 2012. Titov është kandidati për Partinë së Rritjes. Platforma e tij fokusohet në krijimin e një mjedisi më të favorshëm afaristët.

SERGEI BABURIN

Baburin është një ekspert ligjor i cili është i njohur për kundërshtimin e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Që nga fillimi i politikës ruse në vitin 2007, ai ka shërbyer si rektor për Universitetin e Moskës dhe është emëruar për të kandiduar për president nga një parti nacionaliste.

MAXIM SURAIKIN

Një vetë-përshkruar si “leninist-stalinist”, 39-vjeçari dëshiron të ringjallë BRSS, siç i tha ai BBC. Suraikin përfaqëson partinë komuniste për Rusinë. Ai studioi inxhinieri dhe kandidoi pa suskes për guvernator të rajonit Nizhny Novgorod.

Udhëheqësi i opozitës dhe kritiku i Putinit, Alexei Navalny, i është ndaluar të kandidojë për president për shkak të një dënimi penal që ai dhe shumë nga mbështetësit e tij pretendojnë se është i motivuar politikisht,

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here