Qeveria, privatizoi “Rrugën e Kombit”, që ndërtoi me taksat e shqiptarëve

0

Nga Flamur Vezaj

Kur u dha me koncesion rruga e kombit, shume pak reaguan ne ate kohe me iden se nuk do vij kjo dite. Por ja qe erdhi! Per kete koncesion te dyshimte, ka hyre ne loje edhe A.Llalla me shpuren e tij, duke bere presion njeres pale me hetime!

Por qe u perdoren vetem per shantazh nga shpura e Llalles qe tashme vazhdojne te jene ne sistem! Eshte diskutuar edhe ne kohen e Berishes qe kjo rruge te jepet me koncesion per mirembajtje por nuk u be!

Me ndryshimin e qeverise ne 2013 filluan lojrat e PPP-se! Kete koncesion e kemi peshqesh nga qeveria “RAMA 1” dhe ish-ministri i LSI-se E.Haxhinasto, nder njerezit me te korruptuar te asaj kohe qe vazhdon te jete i paprekshem edhe pse ka ceshtje hetimore ne prokurori (sipas informacioneve) ca te pezulluara nga A.Llalla e ca ne ndjekje!

Per kete koncesion u falsifikuan edhe dokumenta por u arkivuan me pas…ky koncesion ju dha “Kastratit” nga Kukesi dhe “Salillarit” nga Berati dhe ca kompanive qe ju perdoren vetem letrat!

Te besh nje rruge me pagese duhet patjeter te kesh nje rruge alternative pa pagese, qe eshte nje nga kushtet kryesore, e qe ne rastin ne fjale rruga alternative eshte e shkaterruar dhe e pasigurt per cdo qytetar!

Por ajo qe eshte me e rendesishme, eshte fakti se takimet e dy qeverive Shqiperi-Kosove, u bene thjesht per imazh e propagand dhe jo per zgjidhje te problemeve e ceshtjeve te rendesishme mes tyre si kjo puna e tarifimit te makinave te shqiptareve te Kosoves!

Per kete koncesion ka nje hetim te pezulluar dhe qe mund te rihapet ne cdo kohe po te kene pak integritet prokuroret e perkoheshem dhe te zbulojne falsifikimet e kryera….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here