Turqia ofron ndihmë për Greqinë e përfshirë nga zjarri, Kotzias e refuzon

0
This photo taken on July 24, 2018 show cars burnt following a wildfire at the village of Mati, near Athens, on July 24, 2018. - Fifty people have died and 170 have been injured in wildfires ravaging woodland and villages in the Athens region, as Greek authorities rush to evacuate residents and tourists stranded on beaches along the coast on July 24, 2018. The death toll soared with a Red Cross official reporting the discovery of 26 bodies in the courtyard of a villa at the seaside resort of Mati. (Photo by ANGELOS TZORTZINIS / AFP) (Photo credit should read ANGELOS TZORTZINIS/AFP/Getty Images)

Turqia ka ofruar ndihmë për fqinjin e saj grek, që po kaklon në këto moment ditët më të vështira të 10 viteve të fundit. Në një deklaratë të bërë në zonën e Qirpos turke, Ministri i Jashtëm turk u shpreh se vendi i tij është i gatshëm të ndihmojë Greqinë dhe të dërgojë avionë apo helikopterë për të fikur zjarret.

Mevlut Cavusoglu u shpreh se homolgu i tij grek Nikos Kotzias e falenderoi për ndihmën, por I tha se në këto moment nuk ishte e nevojshme.

Bekir Pakdemirli, Ministër i Agrikulturës dhe Pyjeve u shpreh se aeroplanët janë vetëm 45 minuta larg dhe nëse është e nevojshme ata mund të ndërhyjnë menjëherë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here